bir
ÖKOSULI |
Az Oktatási és Kulturális Minisztérium és a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium közös pályázatán az iskoláknak lehetőségük van az „Ökoiskola” cím elnyerésére.
Az Oktatási és Kulturális Minisztérium és a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium közös pályázatán az iskoláknak lehetőségük van az „Ökoiskola” cím elnyerésére. A Hálózat az ENSI (Iskolai Környezeti Nevelési Kezdeményezések) elnevezésű nemzetközi környezeti nevelési hálózat ökoiskola programjának magyarországi megvalósulásaként működik 2000. márciusa óta. Iskolánk először 2008 szeptemberében, majd 2012-ben újra elnyerte az „Ökoiskola” címet, s ezzel tagja lett az Ökoiskolák Hálózatának.
Mit jelent az, hogy ökoiskola? Az "öko" szócska előtagként egyre több helyen szerepel. Van már öko-piac, ökoturizmus, öko-gazdálkodás. Ezekben a szószösszetételekben az "öko" szócska mindig arra utal, hogy azt a tevékenységet olyan módon végzik, hogy közben a lehető legnagyobb mértékig megpróbálják tiszteletben tartani az élővilág érdekeit, törekedve arra, hogy minél kisebb károsodást okozzanak a természeti környezetnek. Az emberiség jelenlegi legnagyobb kihívása az ökológiai válság. A környezettudatosabb életvitel kialakítása a válsággal való megküzdés egyik fő eszköze. Ehhez a célkitűzéshez járulnak hozzá az ökoiskolák azzal, hogy a jövő fiataljainak nevelése során a fenntarthatóság eszméjét és a környezettudatos cselekvést tartják szem előtt. Egy ökoiskola abban különbözik egy átlagos iskolától, hogy nemcsak a tanításban érvényesül a környezeti nevelés, hanem az iskolai élet minden területén; az iskola működtetése terén éppúgy, mint a gyerekek étkeztetése vagy a táborok szervezése során. Megvalósult célkitűzéseink, programjaink: Virágosítás az iskolaudvaron, a folyosókon és a tantermekben.
Tömörítjük a műanyag palackokat.
Gyűjtjük az elhasznált elemeket.
Az iskola udvarára kihelyezett gyűjtőedényekbe szelektáljuk a szemetet.
Ősszel és tavasszal papírgyűjtést szervezünk.
Évek óta rendezünk „állati napot”, ahol a kisállatok bemutatása, gondozásuk megismertetése a cél.
Minden évben van projektnapunk.
Kiállításokat és előadásokat szervezünk a környezetvédelem különböző területeiről.
Takarékoskodunk az energiával a megújult világításnak és tetőablakoknak köszönhetően.
Takarékoskodunk a papírral, a nyomtatófestékkel. A természetet igyekszünk minél közelebbről tanulmányozni. Alsó tagozatos tanulóink rendszeresen mennek táborozni, de az ötödikeseink is évente kétszer vesznek részt a pákozdi erdei iskola program.
Városismereti séták során tanítványaink a város nevezetességeivel ismerkedhetnek. Rendszeresen ellátogatunk a Herosz Állatotthonba. Télen feltöltött madáretetőkkel segítjük a környékbeli kis madarakat. |